Сьогодні в інтернеті котики поступаються першим місцем за популярністю папугам. Неймовірно кумедні пташки на знімках, але як з ними жити? Про це розповів господар папуги Дейла Олексій СМОРОДІН.
ПАПУГАЇ В СОЦМЕРЕЖАХ І В ЖИТТІ: ЯКІ ВОНИ НА САМІЙ СПРАВІ
Впав з неба
Першого папугу ми не купували, він сам прилетів. Це було влітку, коли ми жили на дачі. Якось мама на веранді читала книжку, і раптово до неї впав птах. Виявилося, це був хвилястий папужка. Мабуть, у когось із дачі відлетів. Його ніхто не шукав, на оголошення господарі теж не відгукнулися, то він у нас і залишився. Назвали його Чіп. Через півроку Чіпу вирішили завести друга і назвали в пару Дейл. Хоча домашні звали птахів за квітами – Зелений (Чіп) та Жовтий (Дейл).
У мене ще мешкають дві морські свинки. Між собою вони іноді спілкуються свистом чи видають різні звуки, які їм характерні. Так ось, наші папуги почали повторювати їх за ними. А свинки охоче свистіли їм у відповідь.
На жаль, Чіпа не стало, коли йому було сім років. А Дейлові сьогодні вже близько шести років.

Розправити крила
Звичайно, цікаві відео з унікальними особливостями цих птахів користуються популярністю в інтернеті. Але що залишається за кадром? Щоб папуга приносила вам тільки радість і ніякого клопоту, необхідно знати, як за ним доглядати. Ось деякі нескладні правила.
Для початку потрібно вибрати місце, де він житиме. Клітина має бути настільки велика, щоб один папуга міг там повністю розправити крила. Крила і хвіст не повинні упиратися в ґрати або турбувати іншого папугу, якщо їх кілька. Це необхідно, щоб птахи могли вільно переміщатися своїм будиночком. Клітину краще поставити у світлій кімнаті, а взимку додатково освітлювати.
Щоб птиці в клітці не було нудно, добре придбати додаткові аксесуари: гойдалки, жердинку (краще з твердих порід деревини — берези або яблуні, папугам подобається знімати
з них кору), ванну, дзеркало, напувалку, годівницю.

Годування - важлива складова утримання папужки. Я годую птахів спеціальним кормом, а влітку вони ще їдять бадилля від моркви, буряків, гризуть салат. У середньому папуга з'їдає столову ложку корму на день, але краще орієнтуватися на індивідуальні запити вихованця. Воду в напувалках необхідно оновлювати щодня, вона має бути фільтрована та відстояна. І не забувайте: прибирати у клітці слід щодня. Жити за режимом Протягом дня птицю необхідно випускати із клітки політати. У кімнаті вони почуваються вільніше: літають і ходять карнизами та стелажними полицями. Зелений та Жовтий навчилися в мене давати лапку по команді та розуміли слово «додому». Коли їх випускали політати, за словом «додому» вони поверталися до клітки самі. "Вигулювати" папугу треба акуратно, адже це небезпечно. Іноді птахи розбиваються об шибки, їх можна випадково прищемити дверима. Папуги активні вдень і прокидаються зі сходом сонця. Якщо накрити клітинку тканиною, то вони вирішать, що настала ніч, і заснуть. Але робити цього не слід, оскільки так вони порушують світловий режим. Папуги власними силами є досить галасливими птахами. Вони емоційно реагують на будь-який шум. Ще своїм криком можуть розбудити вранці, якщо їм не вистачило корму. З ними можна контактувати: посадити на плече або погодувати з рук. Але наші самі розважалися один з одним, люди їм не потрібні. Спочатку я намагався навчити Чіпа і Дейла говорити, але коли папугамає компанію, він не так зацікавлений у спілкуванні з людиною. Уникнути застуди Папуги — популярні домашні вихованці, і в наших ветклініках є фахівці, які допоможуть вилікувати птицю, якщо вона захворіла. За моїми спостереженнями, найчастіше папуги просто застуджуються. Симптоми у моїх птахів були такі: вони насуплювалися і чхали. Ми лікували їх настоєм ромашки: випаювали з піпетки або заливали в напувалку на півдня. Ще один момент, на якому хотілося б зупинитись. Якщо на дні клітини і навколо неї ви помітили пух і пір'я - у вашого вихованця почалася линяння. У цей час папуга краще мити. Наші птахи купалися самі. Зазвичай папуг миють у тазику, але, коли вони самостійні, можна просто піднести вихованця до теплого струмка води. І головне - ретельно потім їх висушити рушником, щоб уникнути застуди. Як бачите, догляд за папугою не дуже складний. Все, що потрібно робити, це тримати птаха в чистоті та комфорті. Важливою умовою є спілкування. Спілкуйтеся та навчайте пташку, і тоді вона принесе вам радість, а не зайві турботи.

20.09.2017